Polonya’nın Trenleri

Nedir Bu Polonya’nın Trenleri

Seksenlerde Ege’de, bir sahil kasabasında doğduysanız yuvayı terk edene kadar sizin için tren sadece filmlerde gördüğünüz, adını hikayelerde duyduğunuz bir ulaşım aracıdır. Muğla’nın bir dağ köyünde doğan bir çocuğun tren oyuncağı bile olmaz, çünkü Türkiye’de tren oyuncakçıda dahi zor bulunur. Polonya’da ise durum tam tersi.

Gdynia Tren İstasyonu

Sanayi devriminden komünizme kadar birçok dönem ve etken ülkenin tabiri caiz ise örümcek ağı gibi demir yolu ile kaplanmasına vesile olmuş. Polonya’da X noktasından Y noktasına gidecekseniz aklınıza “acaba bu yolculuk tren ile yapılabilir mi?” sorusu hiç gelmez. Tamam tamam, ilk başlarda soruyor insan kendisine, lakin giderek bu soru yersiz kalmaya başlıyor.

Peki Polonya’da bir tren yolculuğunda sizleri bekleyen detaylar neler?

Öncelikle kaliteden bahsedecek olursak burada sizi iki farklı seçenek beklemekte. İlki Pendolino dedikleri hızlı tren seçeneği. Burada bir parantez açayım, bir önceki cümlede ‘hızlı’ kelimesinin sonuna bir ünlem koysam yeriydi. Zira normal trenin dört saatte gittiği mesafeyi hızlı tren üç buçuk saatte gidiyor. Neyse, Pendolino’larda aradığınız her şey mevcut; internet, elektrik prizi, içinde barı olan bir restoran ve mesafenin uzunluğuna göre ek birkaç hizmet daha. Fiyat olarak bu yolculuğa normal seçeneğin ortalama 3 katı ödersiniz.

Gdynia Tren İstasyonunda bir Pendolino

İkinci ve benim daha sık tercih ettiğim seçenek ise klasik olan. Bir nevi zaman yolculuğu. Lakin bu yolculukta tren size zamanda yolculuk ettiren bir makine değildir, zamanın kendisidir. Standart bir bilet aldığınızda sizi taşıma görevi muhtemelen uzun zaman önce emeklilik günü dolmuş fakat halen okuyan bir evladı olduğu için çalışmak zorunda olan bir trene verilecektir. Yolculuğunuzda size perdeleri tahrip, koltuk yüzleri tahriş olmuş, rengini uzun zaman önce yitirmiş, tuvalet aynalarına metal parçalarla kazınarak yazılar yazılmış ama hala sizi gideceğiniz yere götürebildiği için mutlu bir vagon eşlik edecektir.

Neredeyse tüm demir yollarını sağlı sollu çevreleyen kanola tarlalarından bir görsel.

Peki yolda sizi neler beklemekte?

Biletinizi alırken cam kenarı almaya gayret edin, hatta bunun için “cam kenarı lütfen” anlamına gelen “okno poprosze (okno poproşe)” sözlerini bir yere not edin. Çünkü camdan görülecek çok şey var. Cam kenarı olmadıysa da koridorda ayakta gitme hakkınız her zaman baki. Eğer güneydeki dağlık bölgede değilseniz (ki o bölgedeki sonbahar manzaralarını görmek için bile orada bir kez bulunmanız gerekir) tüm yolculuğunuz düz bir ovada geçecek, düzlük görmekten tepeleri özlediğiniz anlar dahi olabilir. Eğer Mayıs, Haziran aylarında iseniz kanola bitkisinin sarı çiçekleri açtığı zamanlar demektir, bu da sonu gözükmeyen sapsarı ovalar vadeder size. İtiraf edeyim ağır bir kokusu olduğu için burnunuza, gözünüze geldiği kadar hoş gelmeyebilir. Bunun yanı sıra bolca orman görürsünüz. Bu ormanlar genellikle olabildiğine ince ve alabildiğine uzun çam, kayın veya huş ağaçlarından oluşur.

Belki de size en ilgi çekici gelecek detay ise hayvanlar. Bu ovalarda yaşayan envaiçeşit hayvan siz tren camından onlara bakarken size el sallayıp iyi yolculuklar dileyecektir. Karacalar, tavşanlar, sülünler, turnalar ve tilkiler ve hatta yırtıcılar görülmesi yüksek ihtimalli başlıca hayvanlar. Bir de tarlaların ekili olmadığı zamanlarda kendisini göremediğiniz ama işçiliklerine tanık olacağınız köstebekler vardır; bu binlerce tepecik göreceğiniz anlamına geliyor.

Dikkatli bakarsanız belki karacaları bile görebilirsiniz :)

Bazı noktalarda demir yolunu perdeleyen panellerin üzerindeki kuzgun çıkartmalarının nedenini merak ederseniz Poznan Efsaneleri serisinde yer alan Kuzgun Kral ve Borazan yazısını halen okumadıysanız bir göz atmanızı öneririm. Belki de cevap oradadır, kim bilir. Ve son olarak dikkatinizi çekebilecek husus ekilebilir alanların orta yerlerinde görebileceğiniz küçük ağaç grupları. Bu manzaraları görüp yerel halkın ağaca duyduğu sevgiye saygı duymamak elde değil.

Polonya’da yapacağınız tren yolculuğundan önce bu yazıyı okuyorsanız size birkaç tüyo vereyim. Hafta sonu seyahat edecekseniz “Hafta sonu Bileti” seçeneğini mutlaka kontrol edin, bu size Cuma akşamından Pazartesi sabahına kadar uygun bir fiyat ile sınırsız seyahat fırsatı sunar. Eğer aileniz ile seyahat ediyorsanız “Aile Bileti” seçeneğini mutlaka kontrol edin. Planlarınızı yaparken Polonya’da trenlerin gecikmesinin yada iptal olmasının sıra dışı bir durum olmadığını unutmayın.

Bu yazıyı bir Varşova – Gdynia yolculuğu esnasında spontane olarak kaleme aldım, Polonya’nın Trenleri hakkında söylenecek daha çok şey var. onlar da başka yazıların konusu olsun.

 

Miłej podróży! (mivey podruzi)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir