Polonya’da Denemeniz Gereken 5 Vodka

En iyi Polonya Vodkası hangisi? Polonya’da herhangi bir restaurant ya da barda deneyebileceğiniz en iyi 5  Vodkayı sizin için deliciouspoland‘dan derledik.

1-Żubrówka

Żubrówka’ya Bison Grass Vodka denir. Bu ilgi çekici isimi ana bileşen olan çimlerden alır; bu bitki bizonların bulunduğu Bialowieza Ormanı’nda toplanmıştır. Żubrówka benzersiz, bitki aromasını deneyimlemenizi sağlar. Genellikle votka Polonya’da kokteyl olarak servis edilmemektedir, ancak Żubrówka bir istisnadır ve elma suyu ile karıştırılarak servis edilir. Elma bitkisel aroma detalarını mükemmel şekilde tatmanıza olanak tanır.

 

2-Żołądkowa Gorzka

Güzel, altın rengi olan bitkisel alkollü içecektir. Kurutulmuş meyveler, otlar ve baharat karışımı eşsiz bir tadı sunar. Bununla birlikte, Żołądkowa, alkol içeriği % 37,5’den az (% 36 abv) olduğu için tam bir votka olarak kabul görmez. Peki Żołądkowa Gorzka gerçek bir votka olarak kabul edilmiyorsa neden burada listelendi? Żołądkowa alkol derecesi % 40’dı, ancak alkol seviyesi tadı değiştirmeden düşürüldü. Çok seçkin bir lezzet sahip ve sadece Polonya’da bulanileceğiniz nadir alkolden biri. Denemek için şansınız varsa kaçırmayın!

3-Sobieski

Sobieski adını Polonya’nın yenilmez ve korkusuz kral Jan III. Sobieski’den almaktadır. Kral Sobieski, Osmanlı İmparatorluğu’nun istilasını durdurarak Viyana Savaşı’nı kazanmıştır. Sobieski, temellinde yüksek kalitede çavdar ve kristal su içerir. İçeriğinde bulunan bütün maddelerin dikkatle seçilmesi, Sobieski’yi Polonya’nın en pürüzsüz ve en saf votkalarından biri yapar. Sadece birinci sınıf votka değil aynı zamanda bir tarih dersi.

4-J. A. Baczewski Vodka Monopolowa

Baczewski 1781’den beri üretilen efsanevi bir votkadır. Patateslerden damıtılan az sayıda votkadan biridir. Baczewski geleneksel bir formüle göre damıtılır. Yumuşaklığı ve kendine özgü tadıyla sizi şaşırtacağına emin olabilirsiniz.

 

5-Dębowa

Dębowa kelimenin tam anlamıyla Meşe votkası anlamına gelir. Tadı Siyah Mürver Çiçeği ve Meşe Özünü temel alan, biraz da vanilya ve biberi hatırlatan bitkisel bir ruha sahip tatlılık ve müstehcenlik arasında bir karışımıdır.

“Polonya’da Denemeniz Gereken 5 Vodka” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir