Poznań Gezi Rehberi

Poznań Gezi Rehberi 1

Taşa toprağa dokunmadan bir yeri tanımak olur mu hiç? Poznań Gezi Rehberi size destek olmak için burada!!

Diyelim ki yolunuz düştü, Poznań’a geldiniz. Aslında turist rehberlerinde çok sık karşınıza çıkacak bir destinasyon olmamasına rağmen kesinlikle gelmenizi, görmenizi tavsiye edeceğim bir şehir Poznań.

Eski meydanı ile rengarenk, sokak sanatçılarının izleri ile keyifli, şehrin tam ortasında konumlanmış parkları, bahçeleri hatta ormanları ile mis gibi, sakin insanları ile huzurlu, güzel kafe ve restoranları sayesinde lezzetli, üniversite şehri olmasından mütevellit kıpır kıpır aynı nedenden barları ve kulüpleri ile neşeli, müzeleri ile kültürel ve hatta olduğu gibi korunmuş caddeleri ve sokakları ile tarihe yolculuk yapmanızı sağlayacak kadar gerçek, ikinci dünya savaşının taze izleri ile biraz hüzünlü, çocuk ve aile hayatını ön plana almış şehir yaşamı ile kolay, koca koca alışveriş merkezleri ile ilgi çekici…. Daha ne diyeyim ey ahali :) Gelin, görün… Pişman olmazsınız

Park, bahçe, börtü, böcek olsun bana diyenlere…

Sanmayın ki Poznań’da aşağıda listelediğimiz kadarcık park bahçe var… Bunlar yazarın torpilinden geçenler :) Poznań, Polonya’nın en yeşil şehirlerinden biri. Şehir sınırları içinde bulunan yeşil alanlar, şehrin toplam yerleşkesinin %27’sini oluşturuyor, dile kolay yaklaşık 70 km2’lik bir alandan bahsediyoruz… Bu nedenle listemizde olmayan bir park bahçe yanından geçersiniz, listede niye bu yoktu diyerek bize gönül koymayınız :)

Not: Hayır, Polonya’da da inşaat firmaları var! Anlayana :)

Park Citadel (Park Cytadela)

Eski şehir merkezinin kuzeyinde bir tepe göreceksiniz, o tepe 89 hektarlık yemyeşil bir yaşam alanına ev sahipliği yapıyor. Tarihi çok eskilere dayanan bir çok savaşta muharebe alanı veya savunma hattı olarak görev almış olan tepe artık çocuk kahkahalarına ve ailelerin haftasonu kaçamaklarına ev sahipliği yapıyor.

Restoranları, kafeleri, yürüyüş parkurları, geniş oyun alanları, şehrin eski savunma hattını oluşturan ve 2. dünya savaşı döneminde silah üretim atölyeleri, askeri hapishane gibi çeşitli amaçlar için kullanılmış surları, ev sahipliği yaptığı iki önemli müzesi (Museum of Armaments & Poznan Army Museum), birçok irili ufaklı anıtı, turistlerin çok sık ziyaret ettiği savaş ya da direniş dönemlerine ait mezarlıkları (en çok bilinenler British Military Cemetery & Soviet Cemetery) ve özenle hazırlanmış gül bahçesi (Rosarium) ile hem doğayı hem tarihi yaşayabileceğiniz harika bir nokta.

Park Cytadela
Park Cytadela

Malta Gölü

Lake Malta
Lake Malta

2.2 kilometre uzunluğuında, yapay bir göl Malta gölü. Evet, evet yanlış duymadınız yapay! Yaz, kış – çeşit çeşit aktivite ile şehir hayatının en popüler kaçış noktalarından birisi. Gölün çevresinde bir alışveriş merkezi (Galeria Malta), yapay kayak merkezi, hayvanat bahçesi, spor ve havuz kompleksi, aquapark, adrenalin coaster (nedir bu diyorsanız okumaya devam edin), ormanlık alan, go kart alanı, kürek yarışları merkezi ve daha nice farklı aktivite alanı bulunuyor. Şehir merkezine 15 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılabilecek kadar da merkezi bir konumu var.

Rusałka Gölü

Lake Rusałka
Lake Rusałka

Malta gölü, etrafında yer alan aktiviteleri ve merkeze yakınlığı ile üne kavuşmuş olsa da Rusalka gölü özellikle tarihi açıdan çok daha zengin bir alan. 36 hektarlık bir alanı kaplayan göl, etrafındaki ormanlık alanı, parkları, plajı ile hem yazın yüzmek, barbekü yapmak için hem de balık tutmak ve kafa dinlemek için güzel bir alternatif.

Rusalka’nın etrafında yürüyüşe çıkarsanız eğer ikinci dünya savaşının izlerine rastlamanız mümkün. 1939’da Polonya topraklarında kurulan ilk Nazi toplama kampı bu arazi üzerinde bulunuyor. Rusalka gölü de 1943 yılında bu toplama kamplarında tutulan Yahudi ve Polonya’lı tutsakların çalıştırılması ile oluşturulmuş yapay bir göl. Her ne kadar resmi evraklar yok edildiği için net bir şey söylemek mümkün olmasa da burada 20.000 kadar tutsağın yaşamını kaybettiği düşünülüyor. Eğer dikkatli olursanız, gölün etrafında bulunan yürüyüş parkurunda burada yitirilen canlara ithafen dikilmiş anıtlara rastlamanız mümkün.

Margaret Węcławska'ya ait Balerina Heykeli
Margaret Węcławska’ya ait Balerina Heykeli

Buraya kadar gelmişken de gölün güneydoğu ucunda bulunan ve Adam Mickiewicz üniversitesine ait botanik bahçesini de ziyaret etmenizi öneririm.

7.000’in üzerinde farklı türde bitkiye ev sahipliği yapan aynı zamanda da bir eğitim alanı olarak kullanılan bahçede Poznan Güzel Sanatlar Akademisi mezunlarından Margaret Węcławska’ya ait balerina heykelini de görebilirsiniz. Manzara gitmenize değecektir.

 

 

 

Park Sołacki

Park Sołacki.
Park Sołacki

Bir masal diyarına adım atmak isterseniz şayet, bu parkı ziyaret etmelisiniz. 14 hektarlık huzur, güzel manzara, sessizlik ve keyif. İçinde çocuklar için çok keyifli bir oyun alanın ve butik otelin de bulunduğu park aslında bir çok farklı bitki ve kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Burada aynı zamanda bir dendrolojik bahçe yani botanik bahçesi de bulunuyor

Park Thomasa Woodrowa Wilsona

Park Thomasa Woodrowa Wilsona
Park Thomasa Woodrowa Wilsona

Tarihi 1800’lü yıların başına kadar uzanan park akşam saat 10’a kadar ziyaret edilebiliyor. Burada Avrupa’nın en büyük tropikal bahçelerinden biri olan Palm House’u da ziyaret edebilirsiniz. Savaşlardan ve yıkımlardan etkilenip defalarca yeni baştan kurulan kapalı alan bahçede günümüzde, dünyanın çeşitli bölgelerinden 1100 farklı tropik bitkiyi ve 170 farklı cins balığı görmek mümkün. Palm House’un girişi ücretli ve gitmeden önce açılış/kapanış saatlerini kontrol etmeyi de unutmayın.

Merkez ne tarafa düşüyor diye merak edenlere…

Stary Rynek

poznan stary rynek ile ilgili görsel sonucu
Poznan Stary Rynek, Poznan Old Town

Polonya’nın en renkli şehir merkezlerinden birine hoşgeldiniz. Bir köşeyi dönüyorsunuz ve 2. dünya savaşında aldığı ağır darbelerden sonra orjinaline sadık kalınarak tekrar yapılandırılmış olan meydan tüm güzelliği ile sizi bir anda içine çekiveriyor.

Meydanı turlayarak renkli binaların büyüsüne kendinizi kaptırabilir, küçük anıtları ve çeşmelerini keşfedebilir, ara sokaklarında kaybolabilir, harika manzarası olan kafelerinde kendinize Polonya’nın ünlü vodkalarıyla ziyafet çekebilirsiniz. Yeri gelmişken Polonya’ya geldiğinizde, eğer seviyorsanız elbette, vodkalarını denemeyi unutmayın. Vodka seçimi ile ilgili desteğe ihtiyacınız varsa da Ersin’e kulak verin ve şurayı tıklayarak keşifte bulunun.

Ostrów Tumski (Katedral Adası)

poznan katedra island ile ilgili görsel sonucu
Ostrów Tumski

Papa John Paul II’nin “Polonya’nın doğduğu yer” olarak tanımladığı ve bugünkü Poznan’ın başladığı adaya hoşgeldiniz. Burası Lech, Rus ve Czech kardeşlerin yıllar sonra tekrar bir araya geldikleri yer (efsaneyi okudunuz mu?), Polonya’nın ilk hükümdarı olan Mieszko I’in ülkeye katolikliği getirdiği ve bu toprakların ilk katedralinin kurulduğu yer. Kısacası buram buram tarih içinde yürümek istiyorsanız gelmeniz gereken yer.

Alışveriş yapmak isteyen, ama bunu “sightseeing” kisvesi altında saklamak isteyenlere…

Alışveriş yapmak istiyorsunuz ancak kendinize ya da yanınızdakilere bahane üretmeniz gerekiyor, çünkü “ne, burada da mı alışveriş, cık cık cık” eleştirilerini duymak istemiyorsunuz. Hiç sorun yok, buyrun size bahaneler bulduk :)

Posnania

posnania ile ilgili görsel sonucu
Posnania

Wielkopolski bölgesinin en büyük alışveriş merkezini görmeden olmaz herhalde, değil mi? Mutlaka şöyle bir göz atın deriz 100.000 m2 alana sahip bir alışveriş merkezi olması en önemli özelliği yoksa size ne içinde 220 butik, 40 kafe / restoran, 40 farklı alışveriş noktası varmış… üstelik birçok ünlü markaya da ev sahipliği yapıyormuş falan…

Galeria Malta

galeria malta ile ilgili görsel sonucu
Galeria Malta

Malta gölünün yanı başında kurulmuş olan bu alışveriş merkezinin ön cephesinin tamamen cam olduğunu ve yemeğinizi yerken ya da kahvenizi içerken göl manzarasının her detayını inceleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl bahane ama… :)

Stary Browar

stary browar ile ilgili görsel sonucu
Poznan Stary Browar

İşte gerçek anlamda bahaneye ihtiyacı olmayan bir alışveriş merkezi.

Eski bir bira fabrikasının, orjinal mimari yapısı bozulmadan bir alışveriş merkezine dönüştürülmesi… mimari açıdan gerçek bir şaheser kanımca. Bu nedenle Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi ve özel tasarım ödülü de dahil bir çok ödül kazanmış bir yapı…

Sanatsız bir hayat, çok bayat diyenlere…

Elbette Poznan’da da bir çok sanat galerisi ve sanat aktivite merkezi mevcut ancak bu konuyu ismi lazım değil Poznan’da yaşayan sanatçı arkadaşlara bırakacağım :) bir müsait zamanlarında el atıp uzun uzun anlatacaklardır.

Ben çok etkilendiğim bir çalışmayı paylaşmak istiyorum sizinle; duvar da sanat olur mu? Grafiti bir sanat mıdır tartışmalarına cevap niteliğinde olan Śródka Mural. National Geographic Poland tarafından “New Seven Wonders of Poland” listesine 5. sıradan giriş yapmış kendisi… Görmek isterseniz Katedral Adası’na giderek kısa bir yürüyüş yapmanız yeterli.

Śródka Mural ile ilgili görsel sonucu
Śródka Mural

 

Çocukla geziyoruz, zor oluyor… az kendi oyalansa da rahat bir kahve içebilsek ya da çocuk için de keyifli bir tatile dönüştürebilsek diyenlere…

Hizmette sınır yok :) Dev hizmet… Açık alan var, kapalı alan var…

Bir kere çocukla gezmek için Polonya çok uygun bir ülke. Şehir yaşamı da, işinizi halletmeniz için gitmek zorunda olduğunuz yerler de çocuğu ve ailelerin rahatını odak alarak size kolaylıklar sunuyor. Banka şubelerinde, eczanelerde, postanelerde, kliniklerde şöyle bir etrafınıza bakın kesin bir yerlerde küçük bir masa üzerinde boyama kitapları, renkli kalemler ve ufak tefek oyuncaklar olan bir köşe göreceksiniz.

poznan playgrounds ile ilgili görsel sonucu
Park Cytadela çocuk oyun alanı

Poznan ise bu rahatlığı iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir şehir. Polonyalı arkadaşlarımızdan da duyduğumuz kadarıyla bu kadar çok parkın ve oyun alanının olduğu ender şehirlerden biriymiş.

Bu nedenle açık alanda oyun alanı bulmak konusunda hiç zorlanmayacağınızı garanti edebilirim.

Ancak kışın geldiniz ya da kapalı bir oyun alanı istiyorsanız ya da alışveriş merkezlerinin mimari özelliklerini (!!!) keşfederken çocuğunuz sıkılmasın istiyorsanız, tüm büyük alışveriş merkezlerinin başında oyun ablaları olan oyun alanları mevcut. Genelde İngilizce konuşuyorlar, eğer çocuğunuz uygun yaşta ise telefon numaranızı bırakarak belli süreliğine çocuğunuzu emanet edebilirsiniz.

Bunun dışında bir de çocuklar için tasarlanmış olan kapalı oyun parkurları var, genelde içlerinde kendi kafeleri de bulunuyor. Yani çocuğunuz sihirli dünyanın içinde kendini kaybettiğinde siz de hem onu gözlemleyebilir, hem de rahat rahat oturup kahvenizi içebilirsiniz.

Lider poznan galeria pestka ile ilgili görsel sonucu
Galeria Pestka çocuk oyun alanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ama havalar güzel, çocukları neden kapalı alanlara hapsedelim derseniz de o zaman şehir merkezinde bulunan eski hayvanat bahçesini (Stare Zoo) ya da Malta gölünün yakınlarında yer alan yeni hayvanat bahçesini (Nowe Zoo)’yu ziyaret edebilirsiniz. Eski hayvanat bahçesi daha çok oyun alanı gibi kullanılmaya başlanmış, birkaç tür kuş, sürüngen, tavşanlar, taylar, eşekler gibi küçük hayvanların ve sınırlı sayıda hayvanın bulunduğu bir alan. Ama yeni hayvanat bahçesi, bildiklerinizin çok dışında. 116 hektarlık devasa alan 2.000’den fazla türe ev sahipliği yapıyor.

maltana mini railway ile ilgili görsel sonucu
Maltanka Mini Railway | Kolejka Maltanka

Eğer yaz aylarında geldiyseniz Rondo Śródka tramvay durağından Maltanka çuf çuf trenine binerek tüm Malta gölünü bir uçtan diğer uca geçip son durakta olan hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz. Çocuklar bu trene bayılıyorlar!

Eğer bloğumuzu takip etmeye devam ederseniz çocuklar için daha bir çok alternatif aktiviteyi paylaşmaya devam edeceğiz.

Peki şimdi bu kadar anlattık bitti mi? Hayır elbette. Nerede müzeler, anıtlar? Aç mı kalacağız nerede bu restoranlar, kafeler…  “Adrenalin yok mu adrenalin” diyenleri, “Gezdik, yorulduk dediysek o kadar da değil gece çıkmak isterim ben” diyenleri cevapsız bırakacağız mı sandınız?  İlerleyen günlerde yazının devamını takip etmeyi unutmayın. Daha anlatacak çok şey var :)

anne. eğitmen. kariyer koçu. iş ve meslek danışmanı. işe alım uzmanı. yazmayı, çizmeyi, gezmeyi seven bir meraklı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir