marie curie

Polonya Tarihine Damga Vuran 12 Muhteşem Kadın

Bugün 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Günün anlamından yada öneminden bahsetmemize gerek yok. Kadın yoksa insan yok. Peki biz erkekler bu bedeninden var olduğumuz, bir parçası olduğumuz kadınlara ne kadar emek alanı bırakıyoruz? Belki bu gün kutlama mesajları göndermek yerine kendimize bu soruyu sormalıyız.

Konumuz kadın bulunduğumuz yer Polonya olunca Polonya tarihindeki kadınlara bir bakalım dedik ve fark ettik ki kısa bir liste yapmak çok zor. Erkek egemen dünyada küçük bir hareket  alanı ile büyük başarılar yakalamış 12 Leh Kadınını sizler için chido-fajny.com‘dan derledik.

 

Irena Sendlerowa

Irena Sendlerowa
Irena Sendlerowa

Marvel dünyasının süper kahramanlarından mutlaka haberdarsınızdır. Bizim yazdığımız hikayelerde bizi ve gezegenimizi kurtarırlar beyaz perdede. Ya benliğinde saf kötülük olan insanların yazdığı gerçek tarihin gerçek kahramanları?

Sizleri Irena Sandlerowa’yı tanıştırayım. II. Dünya Savaşı sırasında 2500 çocuğun hayatını kurtarmış gerçek bir süper kahraman.

Savaş sırasında Polonyalı bir Katolik hemşire/sosyal hizmet uzmanıydı. Doktor olan babası yahudi çocukları tedavi ederken (diğer doktorlar o çocukları tedavi etmeyi kabul etmemişlerdir) yahudi çocuklara sempatisi çocuk yaşlarında başlamıştır. Bulaşıcı hastalık sonucu Şubat 1917’de hayatını kaybetmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında, Żegota direniş örgütünü üyesi ve Polonya Yeraltı direniş örgütü çocuk bölümü başkanı olarak çalıştı.  2.500 Yahudi çocuğun hayatını kurtarmıştır.

Naziler sonunda, faaliyetlerini keşfederek onu işkence ve ölüm cezasına çarptırmıştır ama kaçarak savaşın sonunda kurtulmayı başarmıştır.

 

Agnieszka Holland

 

Agnieszka Holland
Agnieszka Holland

Biraz önce Marvel ve beyaz perde dedik, o zaman buyurun beyaz perdenin Polonyalı yapımcısı.

1948 Varşova’da doğan Agnieszka Holland şimdiye kadarki en önemli Polonya film yapımcılarından biri. En ünlü filmi “Europa Europa”. Polonya’da Sıkıyönetim yürürlüğe girdikten sonra Fransa’ya göç etmek zorunda kalan Holland’ın bazı filmleri şöyle;

The Third Miracle

Washinhton Square

Angry Harvest

Copyıng Beethoven

Total Eclıpse

The Secret Garden

In Darkness

Spoor

 

Chaja Rubinstein

Chaja Rubinstein
Chaja Rubinstein

 

‘1800’lerin sonunda bir gün bir kadın bütün kadınların her gün aynaya baktıklarını fark etti’ der Nihat Genç. Rubenstein ismi bir çok kişiye tanıdık gelebilir. Chaja Rubinstein 1870’de Krakov’da doğdu ve Polonyalı-Amerikan iş kadınıydı. Kozmetik endüstrisini devrimden geçirdi ve bir sürü kadın hala kozmetik ürünlerinin bir kısmını kullanıyor. Şirketi Helena Rubinstein Incorporated’ı kurdu ve şirketi satarken dünyadaki ilk kendi bünyesindeki kadın milyoneri oldu.

 

Irena Szewińska

Irena Szewińska
Irena Szewińska

 

Polonyalı bir kısa mesafe koşucusu olan Irena Szewińska Rusya’nın Leningrad şehrinde Varşovalı bir baba ve Kievli bir annenin çocuğu olarak 1946 yılında dünyaya geldı. Doğduktan bir yıl sonra ailesinin Varşova’ya taşınması ile Polonya’ya geldi. Tüm zamanların en iyi kısa mesafe koşucularından birisi onan Szewińska, Olimpiyat Oyunlarının Kraliçesi ünvanını 1964 yılından 1980 yılına kadar taşımıştır.

Toplamda 12 altın, 5 gümüş ve 8 bronz madalyası bulunmaktadır.


Emilia Plater

Emilia Plater
Emilia Plater

O, Polonya asıllı asil bir kadındı; aynı zamanda, bölünmüş Polonya-Litvanya Milletler topluluğunun devrimcisiydi. Polonya’da bir kahraman olmasının yanı sıra Litvanya’da ulusal mücadele için kadınların sembolü olarak görülen bir kahramandır.

 

Zofia Kossak-Szczucka

Zofia Kossak-Szczucka
Zofia Kossak-Szczucka

1889’da Kośmin’de doğan Zofia Kossak-Szczucka, bir aktivist, aynı zamanda bir yazardı. II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin Soykırımdan kurtulmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış 2 örgüt kurdu.

 

Grażyna Bacewicz

Grażyna Bacewicz
Grażyna Bacewicz

 

1909 yılında Lodz’da dünyaya gelen besteci ve kemancı, Polonya tarihinin en önemli bestecilerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Sanatçının çok sayıda sahne eserleri, orkestra çalışmaları, konçertoları, oda müziği ve solo enstrüman müziği çalışmaları mevcuttur. dilerseniz eserlerine Youtube üzerinden erişebilirsiniz.

 

Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz

 

Ve huzurlarınızda Wanda Rutkiewicz. İlklerin kadını. K2 zirvesine ilk tırmana kadın dağcı. ayrıca Everest’e ilk tırmanan Polonyalı ve ayrıca Avrupa’da da bu başarıya ondan önce ulaşan olmamış.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

‘Dünyanın etrafını yelkenli ile ilk dolaşan kadın kimdir?’ diye bir google araması yaparsanız karşınıza Polonyalı bir kadın çıkacaktır, Krystyna Chojnowska-Liskiewizc. 57,719 km mesafeyi 401 günde yelkenlisi ile kat eden kadın.

 

Wisława Szymborska

Wisława Szymborska
Wisława Szymborska

 

1923’te doğdu, 1996’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Birçok kişi onu “Şiirin Mozartı” olarak görüyor.

 

Eliza Orzeszkowa

Eliza Orzeszkowa
Eliza Orzeszkowa

 

O Polonyalı bir romancı ve Bölünmeler sırasında Polonya hareketinde Pozitivizmin ana yazarlarından biriydi. 1905’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi.

 

Maria Skłodowska Curie

 

marie curie
Marie Curie
''...
Yaşamayı ciddiye alacaksın, 
yani o derecede, öylesine ki, 
mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda, 
yahut kocaman gözlüklerin, 
                        beyaz gömleğinle bir laboratuvarda 
                                    insanlar için ölebileceksin, 
                        hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için, 
                        hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken, 
                        hem de en güzel en gerçek şeyin 
                                      yaşamak olduğunu bildiğin halde. 
                                            ...''

                                    Nazım Hikmet Ran


Maria Curıe Kimdir? yakında...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir