Poznań Efsaneleri – Poznań’ın Doğuşu

Nereden geliyor bu şehirlerin isimleri, anlamları var mı? Hiç merak ettiniz mi? Bazı şehirler çok şanslıdır, çok uzun yıllara dayanan hikayeleri, efsaneleri vardır. Benim gibi efsaneleri dinlemeyi seven biriyseniz bu hikayeleri dinlemek eminim size de keyifli gelir. Son bir senedir yaşadığım şehir Poznań’ın da ismi bir efsaneye dayanıyor. Buyrunuz Poznań’ın doğuşu ile ilgili efsane…

3 Kardeş

Evvel zaman içinde, antik çağlarda Polonya topraklarında yaşayan Lech, Czech ve Rus adında 3 kardeş varmış. Bizler gibi gezmeyi keşfetmeyi çok seviyor olsalar gerek, henüz çok genç yaşlarında 3 farklı coğrafyaya  giderek yeni toprakları keşfetmeye karar vermişler. Yola çıkmadan önce de, yetişkin olduklarında tekrar bir araya geleceklerine dair birbirlerine söz vermişler. Ve herkes kendi yoluna gitmiş.

Aradan yıllar geçmiş

Hepsi büyümüş, serpilmiş, güçlü kuvvetli delikanlılar olmuşlar :) Lech yoğun ormanlarla kaplı bir araziye gelerek burada kendine bir şehir kurmuş, adını da Gniezdno koymuş (Burada efsanemiz Polonya’nın ilk başkenti olan ve Poznan’a 50 kilometre mesafede ki Gniezno’dan bahsediyor). Bir gün Lech ve savaşçıları büyük bir av gezisinden dönerken bir anda ormanın derinliklerinden nal sesleri ve naralar işitmişler.

İlgili resim
Lech, Czech & Rus

Savaşçıları hemen savaş düzenine geçerek, Lech’i korumak için etrafını kuşatmışlar. Bir de bakmışlar ki karşıdan oldukça tehditkar, silahlı savaşçılar dört nala yaklaşıyorlar.

Lech’in savaşçıları tam saldırmaya hazırlandıkları sırada,

“Yaşasın”

prensin “yaşasın, tanıdım sizi, siz benim kardeşlerimsiniz” diyerek savaşçıların arasından sıyrılarak, gözünde yaşlar ve hasretle (- tamam efsanede bunlar yok, biraz abartmış olabilirim:)) neyse sonuçta sevinçle gelen savaşçılara doğru atıldığını görünce şaşırıp kalmışlar.

Hemen yakınlardaki nehrin yanına kamp ateşleri kurulmuş, av etleri pişirilmiş ve tüm savaşçılar bu buluşmayı kutlamış, yıllardır ayrı kalan bu 3 kardeşin hikayelerini gece boyunca dinlemişler.

Bu buluşmanın anısına da nehrin yanına bir kasaba kurmaya karar vermişler (burada geçen nehir de günümüzün Warta nehri) ve bu kasabaya da Lehçe “tanışmak” “kavuşmak” anlamına gelen poznać kelimesinden yola çıkarak “Poznań” adını vermişler…

Keyifli ve güneşli bir haftasonu geçirin :) Sevgiler

anne. eğitmen. kariyer koçu. iş ve meslek danışmanı. işe alım uzmanı. yazmayı, çizmeyi, gezmeyi seven bir meraklı.

“Poznań Efsaneleri – Poznań’ın Doğuşu” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir