Poznań Efsaneleri – Erkek Keçiler

Poznań’a yolunuz düşerse eğer her yerde satılan “keçi” figürleri, oyuncakları dikkatinizi çekecektir. Artık şehrin simgesi haline gelen keçilerin hikayesi bir efsaneye dayanıyor.

 

Efsaneye göre 1551 yılında, Poznań Town Hall – Şehir Meclis Binası yeniden inşa edilirken, binaya bir de saat kulesi eklemeye karar vermişler ve bu saat kulesinin açılışı için büyük bir festival organize edilmiş.

 

Tüm ileri gelenlerin ve halkın davetli olduğu festival için elbette büyük bir ziyafet de verilecekmiş. Ancak ziyafetin ana yemeği olan karacanın bacağı ateşe düşerek kül olup yanmış, baş aşçı Mikołaj yıkılmış tabii, eh biraz da korku var herhalde. Başlamış mutfakta gerginlik çıkarmaya. Bunu gören yamaklardan biri koştuğu gibi kendini meydana atıp ana yemek olabilecek bir hayvan aramaya başlamış. Şansına çok nadir bulunan beyaz erkek keçi bulmuş hem de 2 tane!! ??

 

Keçileri kaptığı gibi koşmuş getirmiş mutfağa. Manzarayı gören keçiler başlarına geleceği anlayınca can havliyle başlamışlar koşmaya. Derken kendilerini saat kulesinin tepesinde bulmuşlar, iki keçi kulede karşılaşınca da ne yapsınlar, başlamışlar kafa kafaya toslaşmaya.

 

Meydanda olup, bu manzarayı izleyenler o kadar eğlenmişler ki, festivalin onur konuğu olan vali, kuleye bu iki keçinin de figürleri eklensin istemiş.

 

Böylece saatin mekanizmasına iki metal keçi figürü eklenmiş.

 

O zamandan beri her gün öğle vakti saat tam 12’yi vurduğunda bu iki keçi kulede görünüyor ve tam 12 kez kafa kafaya toslaşıyorlar.

 

Bu merasime bir de borazancı eşlik ediyor ki bu da başka bir efsane! Artık başka bir yazıda da ondan bahsederiz.

 

Tarihi değerlere sahip çıkıp yaşatınca ortaya böyle güzellikler çıkıyor.Her gün meydanda birçok insan toplanıp bu olayı izliyor. Hele çocukların heyecanı görülmeye değer doğrusu!!

 

Sizin de yolunuz Poznań’a düşerse öğle saatlerinde “Stary Rynek”e gelmeyi ve saat 12’de keçileri izlemeyi ihmal etmeyin :)

anne. eğitmen. kariyer koçu. iş ve meslek danışmanı. işe alım uzmanı. yazmayı, çizmeyi, gezmeyi seven bir meraklı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir