Polonya Kartalının Hikayesi

Polonya’nın armasındaki kartal hiç dikkatinizi çekti mi? Tüm ihtişamı ile kanatlarını iki yana açmış beyaz bir kartal vardır armasında. Peki, bu kartalın hikâyesini biliyor musunuz? Aslında Polonya kartalının hikayesi çok eski bir efsaneye dayanıyor. Polonya’nın antik başkenti olan Gniezno ile ilgili bir efsaneye…

Evvel zaman içinde

bu topraklarda yaşayan 3 erkek kardeş; Lech, Rus ve Czech aileleri genişledikçe ve liderlikleri altında yaşayan insanların nüfusu arttıkça yaşadıkları köylere, topraklara sığamaz olmuşlar.

İlgili resim
Lech, Rus ve Czech

Daha verimli topraklar bulmak ve insanlarını rahat ettirmek için ayrılmaya ve 3 farklı yöne giderek yeni coğrafyalar keşfetmeye karar vermişler.

Eğer “Polonya Efsaneleri – Poznan’ın Doğuşu” yazısını okuduysanız bu ayrılıktan yıllar sonra bir araya geldiklerini ve Poznan şehrinin temellerini attıklarını biliyorsunuz, peki tüm o ayrı geçirdikleri yıllarda ne yaptılar?

Az gitmişler uz gitmişler…

Kardeşler farklı yönlere ayrıldıktan sonra günler, haftalar boyunca at sürmüşler. Uzun bir yolculuğun ardından Lech ve yanındakiler yemyeşil çayırlar ile çevrili bir göl kenarına varmışlar. Tam karşılarında da üzerinde çok ama çok eski bir meşe ağacının olduğu bir tepe varmış. Manzara o kadar etkileyiciymiş ki bir süre manzarayı izlemek için durmaya karar vermişler.

gniezno legend eagle ile ilgili görsel sonucu
Polonya Kartalı

Kartalın süzülüşü

Onlar manzaranın tadını çıkarırlarken üzerlerinden keskin bir çığlıkla bembeyaz bir kartal süzülerek geçmiş ve meşe ağacının üzerine konmuş. Kanatlarını iki yana açmış ve yeni gelenleri selamlamış.

Yeni evimiz

Lech manzaradan o kadar etkilenmiş ki, “tamam, yolculuk bitti. Yeni evimizi burada kuracağız. Bundan böyle bu beyaz kartal benim insanlarımı temsil edecek ve bu eski meşenin etrafında bir kale inşa edeceğiz” demiş.

Bu yurdun adını da kartalın yuvasından yola çıkarak, Lehçe’de “yuva” anlamına gelen Gniazdo (modern hali ile Gniezno) koymuş.

Lech ve insanları bu topraklara yerleşmişler ve Polonya’nın ilk antik başkentinin temellerini atmışlar. Polonya’nın kartalı da onları o eski meşe ağacının tepesinden izlemeye ve gözetmeye devam etmiş.

anne. eğitmen. kariyer koçu. iş ve meslek danışmanı. işe alım uzmanı. yazmayı, çizmeyi, gezmeyi seven bir meraklı.

“Polonya Kartalının Hikayesi” için 2 yorum

    1. Efsaneler gün geçtikçe çeşitlenmiş, farklı versiyonları doğmuş. Ancak rivayet o ki, 3 kardeşin aldığı bu ayrılık kararı ve farklı yönlere gidişi 3 Slav devletinin doğuşuna neden olmuş; Lech Polonya’nın, Czech bugünün Çek Cumhuriyetinin ve Rus da doğu slav Rusya’nın temellerini atmış. Efsanede ki “kardeşlik” kavramının bugün hala doğu ve batı slav ırkları arasındaki dayanışmayı sembolize ettiği söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir