Çarpık Orman

Szczecin’e yarım saat mesafede Gryfino isimli çok şirin, küçük bir şehir var. Bu şirin şehir kesinlikle görülesi güzel bir yer ama bizim bugün size bahsetmek istediğimiz yer bu şehrin yakınlarında bulunan “Krzywy Las” yani “Çarpık Orman”. Bu enteresan ve birçok kişinin “tüyler ürpertici” olarak nitelendirdiği orman hakkında onlarca teori ortaya atılmış olsa da, buradaki bir kısım ağaçların neden bu garip şekillerde büyüdüğü ile ilgili net bir bilgi maalesef yok.

 

Ağaç yaşken eğilir…

Kocaman ve “normal” bir çam ormanının ortasında yaklaşık 400 çam ağacının 90 derecelik bir eğim ile göğe yükselmesi bu ormanı diğerlerinden farklılaştırıyor.  Yapılan araştırmalarda ormanın 1930’larda oluşturulduğu ve bu ağaçlara her ne olduysa, henüz çok körpe ağaçlar iken, yani 7-10 yaşlarında iken olduğu tahmin ediliyor.

“j”

Peki, bir ağacın durup dururken “j” şeklinde büyümesine ne neden olabilir? Bahsettiğimiz gibi hava koşulları, savaş, uzaylılar ekseninde dolaşan birçok farklı teori ortaya atılmış, kimisi “uçuk kaçık” kimisi “komik” kimisi kendince “bilimsel”.

polonya crooked ile ilgili görsel sonucu
Crooked Forest / Krzywy Las

 

Yerçekimi

Her ne kadar hiç kanıt olmasa da kimileri bu garip şekillere bölgedeki yerçekimi anormalliğinin sebep olduğunu düşünüyor. Peki, arkadaşım koca ormanda neden bu 400 tanesi diyorsun, cevap yok. Üstelik yerçekimi dediğin cisimleri aşağı çeker, yana değil? Bence bu teori baştan çürüdü!

Çetin kış şartları

Ayakları biraz daha yere basan ama hala ciddi bir dirençle karşılaşabilecek teori ise, çok yoğun ve güçlü bir kar yağışı sırasında ağaçların gövdelerine darbe almış olabileceğini bu nedenle de böyle bir kırılım yaşanmış olabileceğini söylüyor. Bu durumda ben yine aynı soruyu sormak istiyorum, ya diğer ağaçlar?

Uzaylılar

Hah şimdi oldu, onlar olmadan olmazdı zaten. Uzaylılar yoğun iş tempoları arasında demişler ki şurada birkaç ağaç var az dokunalım…

İlgili resim
Crooked Forest / Krzywy Las

Alman tankları

Polonya’da bir gariplik olacak ve ucu bir şekilde 2. Dünya savaşına bağlanmayacak. Mümkün mü? Pek değil. Bir diğer çok popüler teori, Polonya’nın işgali sırasında, Almanya sınırına da oldukça yakın olan bu topraklardan geçen tankların bu henüz çok genç olan ormanın içinden geçerken ağaçlara zarar vermiş olabileceği yönünde. Ağaçların, bu yoğun trafik ve ağır tanklar yüzünden bir travma geçirdiğini iddia edenlerin sayısı oldukça fazla.

İnsan eli

Teorilerin en sıkıcısı ancak akla en yatkın olanı ise bu ağaçların bir nedenden ötürü, insan eli ile bilinçli olarak deforme edildiği yönünde. Zamanın çiftçilerinin bu ağaçları belli bir amaç, büyük ihtimalle mobilya ve hatta gemi yapımında kullanmak amacıyla, özel bir formda büyümeleri için manipüle ettikleri düşünülüyor.

Kimse de çıkıp evet ben yaptım dememiş tabii ama diğer teorileri düşününce gerçekten de en makulü bu görünüyor. Sınıra çok yakın olan bu bölge savaş sırasında çok büyük bir yıkım yaşamış, muhtemelen bu işe kalkışanlar da burada başlattıkları bu projeyi tamamlayamadan savaşın yıkımından paylarına düşeni almışlar.

Hem nüfusun azlığı hem de yıkımın boyutları nedeniyle bu bölge 1970’lerin ortalarına kadar yeni baştan inşa edilememiş. Bu nedenle bu ağaçlar hakkında konuşabilecek bölgenin yerlisi insanları bulmak ya da kaynaklardan bilgi edinmek maalesef ki mümkün olmamış.

Nedeni her ne olursa olsun, çarpık orman güzel bir doğa yürüyüşü ile keyifli bir rota haline gelebilir. Gryfino ayrıca görülesi çok güzel bir yer, belki bir gün onu da yazarız. Ancak Polonya’nın batısına yolunuz düşerse, mutlaka uğrayın derim.

Hayal dünyası

Hele “çarpık orman”ın çocukların hayal dünyasında nasıl bir yer edineceğini bir düşünsenize… Ağaçları gördükleri zaman yüzlerinin aldığı şekli görmek paha biçilemez. Öğrendikleri ile gözlerinin gördüğü birbiri ile tezat oluşturduğunda, karşılarına geçip hayat, hedef koymak, bir şeyleri istemek ve “mümkün” kılmak ile ilgili küçük bir konuşma yapabilirsiniz :)

Keyifli ve güzel bir hafta dilerim

anne. eğitmen. kariyer koçu. iş ve meslek danışmanı. işe alım uzmanı. yazmayı, çizmeyi, gezmeyi seven bir meraklı.

“Çarpık Orman” için 1 yorum

  1. Uzaylılar pek bi hoşuma gitti. Yani neden olmasın ki dedim okurken. Yaz ayları içinde bir gezi planlıyorum. Şimdi fotoğrafları görünce evet evet kesinlikle gitmeliyim dedim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir