Yeni bir öğrencinin gözünden Wroclaw – Ne umdum ne buldum

On the photo you see the Tumski-Bridge which is the entrance to Cathedral Island in Wroclaw, Poland
Fotograf Wroclaw’ın sembollerinden biri olan Cathedral adasının girişindeki Tumski Bridge’

 

Wroclaw Ne Umdum Ne Buldum

Neden wroclaw

Hepimiz hayallerimizin peşinden koşuyoruz, bu hayaller kimisi için maddi ve fiziksel iken kimisi için manevi ve duygusal olabiliyor. Ben de hayat çizgimi tamamen değiştirecek hayatımın geri kalanını şekillendirecek bir karar aldım ve Wroclaw üniversitesine geldim.

Yazımın geri kalanına dayalı olarak aklınıza gelecek düşünce yada soruların önüne geçmek adına bir ön bilgi vermek istiyorum, Wroclaw üniversitesine gelmemin ana sebeplerinden biri aldığım yüzde 50 indirim, burs ya da nasıl adlandırırsak. Bunu elde etmemi sağlayan ise Avrupa birliği vatandaşı olmam oldu. Umarım bir gün Türk vatandaşı olmak da bize Türkiye dışında kattı sağlar. Neyse konuyu dağıtmadan asıl konuya gelelim. Geçmişimden tamimiyle bahsedip siz okuyucuları sıkmak istemiyorum, herkesin tahmin edebileceği gibi iyi bir kariyer için en azından bir branşta uzmanlaşmak gerek, en azından bu benim fikrim ve düşüncem. Bu düşünce bazlı full-time master eğitimi almak ve uzmanlaşmak amacıyla buraya geldim.  Elbette yan amaçlarım da vardı ve hala var.

Neler Gözlemledim

Ne umdum? İlk olarak Türkiye’de master haftada yanılmıyorsa 2- 3 maksimum 4 gün. Ben yine bu şekilde olacağını umdum bu umudun altında da part-time da olsa çalışıp aileme destek olmak yatıyordu. Ne buldum 5 günümde dolu ve bazı günler sadece bir dersim var ve tam günün ortasında!  Ne umdum, sadece İngilizce bilmenin part-time iş bulmada yeterli olacağını umdum. En azından basit dil gerektirmeyen fiziksel işler idi umduğum. Maalesef hala arıyorum! Ne umdum, en azından mart 17 de dışarı çıktığımda her yer beyaz karla kaplı ummadım! Ne umdum  2-3 ay boyunca bu kadar güneşin kendini saklayacağı bir Wroclaw ummadım! Ne umdum en azından uluslararası ofisin lehçe mail atacağını ummadım ama atıyorlar! Evet uluslararası ofis lehçe mail atıyor! Haklarını yemeyelim İngilizce bilenleri çok yardımseverler ve arada İngilizce de mail atıyorlar. not: bireysel özel ingilizce yazdığınız sorularınıza ingilizce yanıt alıyorsunuz. Özetle sadece İngilizce bilmek yeterli değil. Wroclaw’da bile, küçük şehirleri düşünemiyorum.

Polonya’nın  en sıcak şehri dahi çok soğuk, kesin bilgi! Özellikle benim gibi Antalya, Muğla da uzun zamanlar geçirmiş 1 yıla yakın Portekiz’de yaşamış biri için aşırı soğuk ve güneşsizlik çok kötü etkiliyor. Haddime değil ama bir tavsiye, buraya gelip 2 ile 4 sene kalmayı amaçlayan bir kişi 1 sene lehçe hazırlık almalıdır, almadım pişmanım. Wroclaw üniversitesi yurtlarına bununla ilgili ayrı bir yazı yazacağım için ayrıntıya girmeyeceğim ancak Erasmus için çok ideal, fırın veya mikrodalganın olmadığı 4 kişinin ufak boy buzdolabı(buzdolabımsı ,buzdolabıcık ) kullandığı elektrıklı ocakla (2 adet) 4 kişinin akşam yemeği hazırladığı bir daire uzun süreli kalmaya ders çalışmaya uygun değiller, bu benim düşüncem.

Şehir ve Eğitim

Gelelim şehre şehir Polonya’nın Venediği desem biraz abartılı olur ama denilebilir bence.  Her yerde nehirlerin olduğu gayet modern en azından merkez ve cevresi genç nüfusun İngilizce bilme oranının yüksek olduğu yardımsever  bir halkının olduğu güzel bir şehir. Wroclaw hakkında da bir yazı yazmaya çalışacağım.

Gelelim en can alıcı noktaya eğitim hayatına. Öncelikle yazacaklarımın benim bölümümle ve benim tecrübelerimle alakalıdır daha iyi ve daha kötü olan örnekler elbette vardır sonsuz saygı duyuyorum. Ne umdum , bizdeki ezberci eğitim sisteminin olmadığı eğitim sonrası başlangıç için yeterli donanıma ulaşmaktı umudum hayalim. Öncelikle üniversitemin yani fakültemin bir eğitim binası yok, okulum bir apartman! Evet abartıyorum belki ama bir apartman içinde bize eğitim almak için bir daire kiraladı. Kısa not : Biz 30 kişiydik, iki gruba ayırdılar 15-15. Ancak ne hikmetse bütün Erasmus öğrencileri bizim gurubumaza gelince 25, 30 bir grup 10 kişi bizim grup olduk ve insanlar yerlere oturup ders dınledıler! Evet binlerce Euro verip yerde ders dinledirler.

Çünkü yer yeterli değil, Lehçe eğitim aldığımız  yerde 1 kişi sınava giremedi, ya yerde sınav olmalıydı yada başka bir zaman gelip tekrar sınava girmeliydi. İtiraf edeyim şimdi farklı farklı fakültelere gidip  o sorunu çözdük. Sadece bolca geziyoruz ders almak için  ve eğitim kalitesi gerçekten dünya sıralamasını hak etmiyor. 690 civarı bir ortalaması var. Teorik eğitimin yanında sunum bazlı bir eğitim var. Bu benim istediğim bir şeydi ama yöntemi değil. Sunum yap ama nasıl ve ne hakkında yapacağın sana kalmış! “Bu olur mu hocam?” “Olur” “Peki ya bu?” “Oda olur” ya da tam tersi “Olmaz” “Olmaz”  “Peki nasıl olmalı?” “Sana kalmış!”

Özetle şehir gerçekten güzel yaz ve bahar aylarında ancak kış gerçekten geçmedi! İnsanlar yardımsever, ancak hala lokaller  bir çok konuda, lehçe hayati derecede önemli! Sadece okuldaki eğitim yeterli değil dil eğitimi ve  stajlarla  ile desteklenmeli, kiralar çok pahalı, konforlu ve  merkezde bir stüdyo oda 1100-1200 civarı. Türk sayısı fazla(Yine benim görüşüm ) umarım yararlı bir yazı olmuştur.

 

Samet Mutlu

Unıversity of Wroclaw

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir