Polonya’da Üniversite Eğitimi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Merhaba Değerli Okurlarımız,

Bugün yine yepyeni bir yazı dizisi ile tekrar sizinle birlikteyiz. Bildiğiniz gibi birçok site ve forumda Polonya’da neden eğitim almanız gerektiği ile ilgili bir sürü övgü dolu yazı ile ve ayrıca avantajları ve dezavantajları ile ilgili birtakım bilgilere zaten sahip olduğunuzu düşünüyorum. Çünkü internet ortamında birbirine benzer birçok danışmanlık şirketinin tanıtım ve bilgilendirme yazıları gayet içerikli şekilde mevcut….

Bizim bugün yapacağımız ise eğer Polonya’da eğitim almaya karar verirseniz ve bu işi kendi başınıza yapmak isterseniz ne tür bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgilidir. Size okul ücretleri ve eğer başvuruda bulunacak iseniz ne tür Özelliklere sahip olmanız gerektiği ile ilgili olarak kısaca bilgiler vereceğim. Daha sonrasında ise eğer başvurunuz kabul edilir ise, kendi başınıza buraya gelmeden önce ve geldikten sonra ne tür işlemlerle haşırneşir olmanız gerekeceğini anlatacağım. Bu yazıyı okuduktan sonra bana bir teşekkür edeceğinizi gerçekten düşünüyorum..

Evet başlayalım.

Öncelikle sizlere ilk olarak bazı üniversite isimlerinden bahsedeceğim, fakat Polonya’da master yapmış birisi olarak size tavsiyem bu verilen isimlere göre değil, sizin okumak istediğiniz alanda eğitim veren ve bütçenize aynı zamanda aklınıza uyan üniversiteleri internetten araştırarak okulların isimlerini ve sitelerini bularak bilgi edinmeye çalışarak tercihte bulunmanız, Bazı çok tanınmış üniversitelerin isimleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Varşova Üniversitesi  -Fryderyk Chopin, Julian Tuwim, Witold Gombrowicz
  • Jagiellonian Üniversitesi – Krzysztof Zanussi, Stanisław Lem, Wisława Szymborska
  • Adam Mickiewicz Üniversitesi – Jan A. P. Kaczmarek
  • Lodz Film Okulu – Andrzej Wajda, Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Rybczyński
  • Poznan Çevrebilimleri Üniversitesi 

Polonya da eğitim almak için tabi ki bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Öncelikli olarak buraya kabul edilebilme şartı, Toefl, İlts gibi dil sınavlarından dil yeterliliği sertifikası olmasıdır. Nasıl yapacağım bu belgeye sahibim ama nasıl başvuracağım diye soruyorsanız anlatacağım. Polonya’da üniversite ücretleri, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha uygundur. Polonya’da eğitim ücretleri yıllık 1.500 ile 4.500 Euro arasında değişkenlik gösterebiliyor ancak okul ücretleri okulun kendi tercihleri ve bölüme göre farklıdır bu demektir ki okuyacağınız okulun internet sitesinden bakmanız gerekmektedir. Yıllık eğitim ücretleri 7.000 ile 10.000 Euro arasında değişkenlik gösteren İngiltere, Fransa, İskandinav ülkeleri ile kıyaslandığında, Polonya’da eğitim oldukça avantajlıdır.

Eğer Polonya da master veya lisans eğitimi almak istiyorsanız enbaşından söylemek gerekir ki en az B2 düzeyinde İngilizce dil yeterliliğinin sertifikasına sahip olma şartı aranıyor.

Diyelim ki bu şartlara sahipsiniz, başka gerekli evrak ve kriterler şöyledir. Diplomanızın çok kötü not ortalamasına sahip olmaması gerekmektedir. Benim koşullarımda en az 3.0 olarak kabul görmüştü fakat okul ve kuruma göre farklılık göstermektedir. Sıfırdan anlatmak gerekirse, diyelim ki diplomanız ve belgeniz var ve master yapmak istiyorsunuz.

İlk olarak okuyacağınız okula karar verdiğinizi düşünüyorum. İnternet sitesinden okulun uluslararası ilişkiler bölümüne ulaşıyorsunuz ve İNGİLİZCE olarak mail atıyorsunuz. Sizin okulunuzda eğitim almayı talep ediyorum şeklinde… Size dönüş yapmaları halinde eğer olumlu dönüş yaparlar ise sizden Diplomanızın bir fotokopisini İngilizce eki olan diplomalar için bahsediyorum, Kısa özgeçmişinizi ve dil belgenizi yollamanızı istiyorlar. Mail ile yolladıktan sonra size başvuru formu ve banka hesap numarası vererek kabul edilmeniz durumunda hesaba Swift yapmanız gereken ücret ve ilk dönem ücretlerini yatırabileceğiniz hesap nosu veriyorlar. Bu işleri hallettikten sonra yapmanız gerekenler;

Size zaten kısaca gerekli evrakları soracaklardır ancak en önemlisi, Türkiyeden alacağınız diplomanın Aslının Türkiyede bir noterden Apostilli orjinalini ve her sayfasının apostilli halidir.

Daha sonrasında gerekli pasaport vs işlemlerinizi tamamladıktan sonra diplomanızın aslı size yollayacakları okula davet başvurusunun çıktısı vb. evraklarla Polonya konsolosluğundan randevu alarak Eğitim vizesi almak üzere pasaportunuz ile birlikte gidiyorsunuz. Vizeniz için gerekli bilgileri vfsglobal Poland sitesinden öğrenebilirsiniz.

Eğitim vizeniz D tipi schengen vize olacaktır çünkü uzun süreli kaldığınız için bu vize verilmektedir. 90 gün içinde ülkeye girdikten sonra okula gidip uluslararası ilişkilere evraklarınızın orjinalini gösterdikten sonra, okula kaydınız tamamlanmaktadır. Kendi başınıza yapabileceğiniz bir iştir.

Gelelim Oturma izni almaya, Polonya’da uzun süre kalmanız halinde Polonya Hükümetinin Oturum iznine başvurmanız gerekmektedir. Karta Pobytu Oturum izni kartıdır ve bu kart süresince vizeniz bitse dahi yasal olarak schengen ülkesinde yaşayabilirsiniz. Size tavsiyem gelir gelmez Poznan için mesela

Cudzoziemcy – Sprawdź stan sprawy – Wielkopolski Urząd Wojewódzki gibi siteden

oturum izni için F numarasında gün almanızdır. Elinizdeki Sağlık sigortası geçerli olacaktır.

Saglık sigortanız

Pasaportunuzun aslı

Okula kayıt belgeniz

Okuldan alacağınız öğrenci belgesi

4 adet fotoğraf biyometrik

Başvuru formu (ofisten alınacak)

ve hesabınızda öğrenci olarak 12.050zl gösteren dekont ile birlikte aldığınız gün bu evrakları teslim etmeye gideceksiniz. bu işlemi tamamladıktan sonra başka hicbir derdiniz kalmıyor arkadaşlar.

 

Başarılı eğitim hayatı ve eğlenceli günler dilerim

 

Mertowka

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir